Hledat
Filters
Close

Zdravé, bezpečné a pohodlné obutí pro děti

13. listopadu 2018

Žádný rodič si nepřeje, aby se jeho dítě cítilo nepohodlně, ať už hovoříme o oblečení, nebo třeba obuvi. Na prvním místě je pak vždy zdraví potomka a správně zvolené obutí může znamenat spoustu pozitivních přínosů pro nohy, omezení nejrůznějších zdravotních nešvarů, jako je špatná klenba chodidla, otlaky či oděrky na citlivých místech, plíseň. Jak vybrat zdravé boty pro dítě? Zde je pár užitečných tipů.

Širší špice má smysl

Vybírejte obuv se širší špičkou, takovou, co dovolí noze dýchat a prstíky se budou moci alespoň částečně pohybovat. Jen tak se správně prokrví a nezpůsobí bolesti nohou či jejich strnulost. Při dlouhodobém nošení obuvi s úzkou špičkou můžou nastat deformace prstíků, které se pak dosti těžko eliminují. I tak by se ale nemělo jednat o až příliš široké boty, v nichž by nožka nebyla stabilní.

Kotníkové jsou lepší

Možná budete řešit otázku, jestli jsou lepší nízké boty nebo boty kotníkové. Většina odborníků podporuje spíše nošení kotníkových bot, zvláště u menších dětí. Zpevněné vyšší kotníky zajistí dobrou stabilitu nohy a mimo jiné i ochranu kotníku či achilovy šlachy. Podrážka by měla být vyvážená z hlediska pružnosti, tloušťky a pevnosti. Jinak řečeno, měla by pružit a být dostatečně měkká, ale ne tak, že dítě ucítí každý kamínek.

Lehkost

Aby se dětem dobře chodilo, pořiďte jim dostatečně lehké boty. Každý rodič by si měl uvědomit, že jeho potomek za den nachodí a naběhá opravdu značné množství metrů a každý gram navíc se pak může nepříznivě projevit.

Správné vyzkoušení

Ať už kupujete jakýkoliv typ obuvi pro děti, měla by být velmi důkladně vyzkoušena. Dítku je obujte a nechte ho v nich klidně i několik minut, žádný z prodavačů nemůže nic namítat. Pozorně prohmatejte prstíky, jestli správně sedí a zda je dítě nekrčí.