Hledat
Filters
Close

Vybíráme pohorky, neboli trekovou obuv

13. listopadu 2018

Takzvané „pohorky“ nejsou vlastně ničím jiným, než určitým typem trekové obuvi. Dodnes se jim tak říká a není to náhodou, opravdu se velmi dobře hodí i do náročnějšího terénu, včetně toho horského. Co vše je třeba u takových pohorek sledovat při jejich koupi, abyste si nekoupili jen předražené „křusky“?

Textilie nebo kůže?

Ani trochu neváhejte, zda si zvolit koženou nebo textilní obuv, kůže je jasnou volbou. To ale neznamená, že by se dnes nevyráběly vysoké kvalitní outdoor boty z různých syntetických materiálů. Každopádně kůže je sázkou na jistotu, je vysoce odolná a stylová, nicméně vyžaduje určitou péči.

Podrážka

Podrážka vám bude nejlépe sloužit, když bude vyrobena z dostatečně pružného a zároveň odolného materiálu. Musí kvalitně izolovat a samozřejmě zamezit uklouznutí.

Bota zevnitř

Pohorka by měla mít vnitřní část uzpůsobenou tvaru lidské nohy a rozhodně by se mělo jednat o sekci dostatečně prodyšnou. Moderní outdoor obuv již nabízí skvělou schopnost odvádět vlhkost a pot směrem ven, například si můžeme zmínit membránový systém firmy Goratex.

Švy

V případě pohorek je lepší, když nemají moc švů. Ty se totiž mohou v náročném terénu o cokoliv zachytit, hrozí rovněž jejich rozlepení a rozpojení v důsledku vysoké vlhkosti a následné proniknutí vody dovnitř.

Vyztužení

Co se týká vyztužení tohoto typu obuvi, používá se většinou v oblasti paty a především pak špičky. Zejména vyloženě horské boty by měly být takto zpevněnou špicí vybaveny, dnes už se naštěstí nepoužívají kovy, ale plasty a pryž.

Jazyková část

Jazyk pohorek je neméně důležitý a jeho provedení se může významně podílet na celkové kvalitě a odolnosti. Měl by skvěle těsnit a nedovolit namočení z vrchu, při tom by neměl nepříjemně tlačit.

Tkaničky

U trekových tkaniček je velmi důležité, aby byly pevné a navíc chráněné proti oděru či roztržení. Toho je dosaženo různými typy oček, která mohou být například kovová nebo plastová.