Hledat
Filters
Close

Vyberte si zdravou obuv na jaro a léto

14. března 2019

Důsledkem nošení nekvalitní obuvi mohou být různé deformace, například jsou příliš utlačovány prsty, pata má nevhodný tvar a velikost, případně vzniká nadměrný tlak na chodidlo či na nárt. Naštěstí jsou dnes nabízeny zdravé boty, které zaručí nejen pohodlnou chůzi, ale také zamezí zdravotním potížím nohy i v dlouhodobějším časovém horizontu.

Boty na jaro a léto

Při výběru jarní a letní obuvi je třeba dbát na volbu správně vysokého podpatku, příliš vysoký není právě ideální, může narušit klenbu a tím pádem způsobovat i další zdravotní obtíže. Rovněž se vyhýbejte příliš úzkým botám. Co se týká výšky podpatku, tak odborníci se shodují na tom, že by měla činit maximálně 4 centimetry. Důležité je rovněž vybrat obuv, která bude mít určitou rezervu jak v délce, tak také v šířce. V létě frčí dřeváky, sandály, tenisky i třeba dámské lodičky, v nichž by měla noha mít určitou pohyblivost a hlavně by měla dýchat. Pata by měla být nepochybně stabilizována.

Certifikáty

Vždy se zaměřujte na takovou jarní a letní obuv, co má náležité certifikáty zdravotní nezávadnosti. Certifikace zaručí u obuvi kvalitu materiálů a vhodnou stavbu, díky níž nebude noha dostávat zabrat, naopak, bude jako v bavlnce.

Nevhodné žabky

Zapomeňte na žabky, pokud chcete chodit zdravě. Pokud je nosíte jen tu a tam, pak by neměl nastat problém, ale při dlouhodobém obouvání, hrozí poškození klenby, chodidel a paty. Samozřejmě, že žabky nejsou vhodné do terénu a ani na tvrdších površích nebudou ideální, neboť dostatečně netlumí nárazy. Nedostatečně tlumící boty znamenají v budoucnu často nejenom poškození nohy, ale také zdravotní patálie spojené s dalšími částmi lidského těla.

Tenisky a baleríny

Velké oblibě u dam se těší tenisky a baleríny, které v létě splní svůj účel na jedničku. Zejména u balerín je ale nutné dát pozor a nosit je pouze tehdy, je-li vaše nožka dokonale zdravá, ani s nimi by se to nemělo přehánět. Pokud si budete chtít pořídit tenisky, tak ideálně se silnější podrážkou správné měkkosti.