Hledat
Filters
Close

Staráte se správně o svou kabelku z pravé kůže?

21. června 2019

Když se řeknete kožená kabelka, mnohým ženám srdíčko zaplesá. Není ničím novým, že ženy tyto doplňky v kůži opravdu zbožňují, a to i přes to, že se jejich ceny mohou pohybovat až v astronomických výších. Jakmile ale některou z kabelek z pravé kůže získáte, měly byste se o ni dobře starat, aby zůstala stálé krásná a kvalitní. Zde je pár užitečných tipů.

Kůže dle typu

Není kůže jako kůže. A znát dobře hlavní druhy kožených materiálů používaných při výrobě dámských kabelek, se nepochybně vyplatí. Může se tedy jednat o následující kategorie:

  • Ryze přírodní kůže- bez jakýchkoliv dodatečných úprav, tedy samozřejmě vyjma dokonalého vyčinění.
  • Lakovaná kůže- zde už se můžete setkat se speciální povrchovou úpravou, tedy lakováním. Většinou se při tom využívá polyuretanová hmota v kombinaci s ochrannými pigmenty.
  • Broušená kůže- vybroušená na povrchu do hladka
  • Vlasová úprava- zde je používáno broušení na rubu, vzniká jemnější vlasová textura
  • Nubuk- typ kůže, kde probíhá broušení z líce na rub, objeví se ještě jemnější povrchová úprava
  • Pigmentování- speciální úprava, jejímž výsledkem je zcela hladký až lesklý povrch

Čištění

Důležité je, abyste k čištění kožené dámské kabelky přistoupili co nejdříve po znečištění. Samozřejmě se může jednat o různé druhy nečistot, od těch méně závažných, až po takové, které vyžadují specializované čisticí prostředky. Méně závažné znečištění může být odstraněno pouhým navlhčeným hadrem, zatímco náročnější nečistoty vyžadují čisticí pěnu či saponáty na kůži. Pro naprosto dokonalé vyčištění i starších nečistot neváhejte sáhnout po čisticí gumě.

Impregnace

Každá kožená kabelka by měla být v dostatečné míře a pravidelně impregnována. Využívají se speciální přípravky na kůži, buďto krémy, nebo spreje. A čeho s takovou impregnací docílíte? Získáte ochranu před nečistotami, vlhkostí i mastným filmem a v neposlední řadě zajistí dodávku výživy pro tento cenný přírodní materiál.

Doporučení

U dámských kožených kabelek se vyvarujte jejich skladování v příliš vysokých teplotách, mohly by se objevit praskliny. Dále kabelku nevystavujte prudkému slunci po delší dobu, to samozřejmě neplatí při nošení, kdy se kabelka pohybuje a je ochlazována a částečně kryta. Dejte si pozor na to, abyste kabelku nepřetěžovali, mohla by se zdeformovat. Ani nevhodné přípravky na čištění, jako je obyčejné mýdlo či jar, by nemuseli tomuto důležitému dámskému doplňku svědčit.