Je to vaše volba, zda si na čištění a leštění bot zvolíte tekutá nebo tuhá čistidla. Karnaubský vosk určitě stojí za zmínku, přes to, že je známý spíše majitelům automobilů. Velmi dobře se hodí také na leštění obuvi, zejména pak kožené. O karnaubském vosku si toho povíme trochu víc, ať se dostanete do obrazu.
Složení karnaubského vosku
V karnaubském vosku se nachází více složek, kdy mezi ty hlavní se řadí mastné kyseliny v podobě esterů. Je jich zde až 85 procent. Dále nemůžou chybět ani mastné alkoholy, jejichž podíl tvoří zhruba 15 procent, asi 5 procenty zastoupené kyseliny a v neposlední řadě uhlovodíky, kterých jsou zde cca 2 procenta. Dále si můžeme zmínit glykol, a hydroxilové kyseliny. Mnohdy se zde nachází také určitý podíl kyseliny skořicové.
Charakteristika
Karnaubský vosk má nažloutlou nebo hnědou barvu a používá se nejen na leštění pánských a dámských bot, ale také v potravinářství, kdy nese označení E903. Získává se z jihoamerické palmy, zvané carnauba a podle ní získal také svůj známý název. Tohoto leštidla se nemusíte obávat, dosud nebyly prokázány žádné nežádoucí účinky, a to ani, když bude v intenzivním styku s vaší pokožkou. Stejně tak nezpůsobuje žádné alergické reakce, snad jen velice výjimečně.
Leštění
Pokud budete obuv leštit karnaubským voskem pravidelně, již po pár měsících, spíše ale za rok až dva, dosáhnete nádherného lesku. Ano, chce to trochu času, je tedy logické, že hovoříme o leštidlu vhodném pro kvalitní koženou obuv, kterou budete nosit léta.
Právě delší časový horizont leštění znamená, že se na povrchu kožené boty vytvoří tenký film, který bude opakovaným leštěním stále více vrstvený. Hovoříme tedy také o ochraně proti vlhkosti a mokru, která je podobná, jako v případě klasické impregnace. Co se týká četnosti, karnaubský vosk by měl být nanášen nejdříve jednou za tři dny, spíše ale jednou za týden.