Výsledek hledání pro výraz
E-mail obchod@coolboty.cz  Telefon +420 734 754 120
Vyberte si kategorii
    Menu Zavřít

    Jak vybrat dětskou obuv

    Proč je důležité věnovat výběru dětské obuvi zvláštní pozornost


    Lékařské statistiky jsou varující. Přestože se 99% dětí rodí se zdravýma nohama, s přibývajícím věkem se počet vad nohou zvyšuje, až na 67%, a často jsou způsobeny nošením nesprávné obuvi. Je zřejmé, že pro mnoho rodičů není jednoduché rozpoznat a zvolit při nákupu zdravotně nezávadnou obuv. Následující informace by Vám měly při výběru vhodné obuvi pomoci.

    Příčiny deformací:

    Deformity nohou způsobuje především nošení obuvi, která dobře nepadne – bota je buď příliš krátká, příliš úzká či špičatá, nebo je naopak příliš široká, a noha v ní klouže ke špici. Negativní dopad má také přetěžování nohou nepřiměřeně dlouhou chůzí a stáním, nadměrná tělesná hmotnost, nedostatek pohybu a chůze naboso po tvrdých a rovných podlahách.

    Stavba dětské nohy:

    Z anatomického i funkčního hlediska se dětská noha od nohy dospělého člověka v mnohém liší:

    • Velmi rychle roste, mění se v délce, šířce i v proporcích. Noha malého dítěte roste v průměru o 15 až 18 mm za rok, u starších dětí o 8 až 12 mm.
    • Kosti nohy malého dítěte jsou dlouho chrupavčité, tudíž měkké a schopné se rychle deformovat buď špatnou obuví, nebo nadměrným zatížením.
    • Dětské nohy mají sníženou citlivost vůči bolesti a tlaku. Samo dítě Vám proto nesdělí, že jej bota tlačí, a nepozná, že nosí nepadnoucí obuv.
    • Noha nejmenších dětí asi do 4 let věku má v klenbě nohou tukové polštářky protkané pružným a pevným vazivem, které chrání vyvíjející se klenbu nohy před možným přetížením. Je tedy zbytečné vybavovat obuv pro nejmenší děti komponenty pro podporu klenby.

    Charakteristika zdravotně nezávadné dětské obuvi


    • Tvar - dětská obuv musí mít prostornou kulatou špičku, která poskytuje dostatek místa pro prsty.Čím rovnější je vnitřní hrana obuvi, tím lépe, neboť palec je v přirozené poloze a není tlačen k ostatním prstům. Pozor na špičatý tvar obuvi, který způsobuje deformity prstů (vbočený palec, vybočený malík, kladívkové prsty).
    • Materiál svršku - ideální je přírodní materiál, useň nebo textil, které jsou dostatečně měkké, schopné přizpůsobit se anatomickému tvaru nohy, prodyšné, a absorbující vlhkost.
    • Stélka v obuvi - dětské nohy se poměrně hodně potí, přičemž největším zdrojem vlhkosti je ploška nohy. Každá obuv, zvláště pak uzavřených střihů, by proto měla být ve vnitřní nášlapné části vybavena stélkou nebo vkládací vložkou ze savého materiálu (useň, textil).
    • Opatek - noha musí být v obuvi dokonale fixována. Nemělo by docházet k nežádoucím bočním pohybům patní části nohy. Každá dětská, především obuv uzavřených střihů, případně sandály s plnou patou, musí mít dostatečně tuhý, vysoký a dlouhý opatek, tj. vnitřní dílec v patní části svršku obuvi.
    • Střih svršku - dobrou fixaci nohy v obuvi zajišťuje také vhodný střih svršku. Doporučujeme obuv šněrovací, popřípadě uzavíranou páskem na sponu či suchý zip.V nejmenších velikostních skupinách vybírejte obuv výhradně kotníčkovou.
    • Ohebnost - nejohebnější musí být obuv v místě, kde se při chůzi ohýbá noha, to znamená v oblasti prstních kloubů. Tuhá a nepoddajná obuv je při chůzi nepohodlná, zvyšuje únavu a narušuje zdravý vývoj nohou. Ohebnost (flexibilita) závisí jednak na druhu materiálu střihu svršku, ale zejménana druhu, tloušťce a tuhosti podešve. Čím je podešev silnější, tím je obuv tužší. Při výběru obuvi proto doporučujeme ohyb podešve vyzkoušet.
    • Tlumící vlastnosti - negativní vliv na zdraví nohou mají také neustálé dopady na tvrdé povrchy (beton, dlažba), což se časem může projevit opotřebením kostí, kloubů a kloubních chrupavek dolních končetin, případně poškozením páteře. Prevencí jsou podešve s dobrými tlumícími vlastnostmi (styropor, pryž, termoplastický elastomer-TPE, polyurethan-PUR), pěnové vložky a anatomicky tvarované stélky z pružných materiálů.
    • Podpatek - podpatky u dětské obuvi musí být co nejnižší s velkou nášlapnou plochou proudržení stability dítěte. Obuv s vysokými podpatky je pro děti naprosto nevhodná.
    • Hmotnost - dítě uděláza den 18 až 20 tisíc kroků, a proto by hmotnost obuvi měla být co nejnižší.

    Sedm zásad při výběru správněpadnoucí dětské obuvi


    1. Při každém nakupování obuvi žádejte kvalifikované přeměření velikosti nohou dítěte.
    2. Obuv musí dobře padnout jak do délky, tak do šířky. Dětská obuv musí být v předu před prsty o 10 až 15 mm delší než noha. Asi polovina tohoto volného prostoru, tzv. nadměrku, slouží jako rezerva pro volný pohyb prstů při prodloužení nohy za chůze, polovina pro růst nohy.
    3. Šířka obuvi musí odpovídat obvodu nohy v místě prstních kloubů. Štíhlá nohav příliš široké obuvi při chůzi klouže do špičky a tlakem se poškozují prsty. Úzká bota omezuje krevní oběh a deformuje přední částnohy.
    4. Při nákupu by si dítě mělo obuv vyzkoušet. Rozměry měřte ve stoje a vždy u obou nohou. Velikost obuvi volíme podle delší a širší nohy.
    5. Obuv byste neměli zkoušet bez předchozího přeměření nohy, tj. pouze klasickým způsobem – tlakem prstu na špičku obuvi. Děti často reflexně pokrčují prsty, a zakoupená obuv je pak krátká. Jak již bylo zmíněno – děti mají sníženou hranici citlivosti na tlak a bolest, a proto Vám nemohou potvrdit, že jim obuv nepadne.
    6. Dítě by mělo vyzkoušet celý pár obuvi a projít se v ní. Sledujeme, zda obuv neklouže z paty.
    7. Nikdy se neřiďte heslem „To se časem poddá!“

    Péče o zdravý vývoj nohou dětí


    • S péčí je nutno začít již u novorozenců. Vyvarovat se například těsných punčošek, které omezují pohyb nohou a mohou způsobit deformity.
    • Ke zdravému vývoji potřebuje dětská noha úplnou volnost pohybu a možnost procvičování nožní svaloviny. Vítaná je proto chůze a běh naboso po přírodním povrchu (písek, tráva, lesní půda, atd.)
    • Nové boty kupujte včas, podle potřeby dané rychlostí růstu nohy dítěte. Čím menší dítě, tím více párů obuvi za rok potřebuje.
    • Obuv se nikdy nepoddá do délky. Přírodní materiál svršku může povolit pouze do šířky.
    • Důležité je, aby dítě nosilo obuv podle účelu, ke kterému je určena. Gumotextilní či celogumová obuv je zásadně nevhodná pro celodenní nošení.
    • Nekupujte levnou obuv na tržištích a burzách. Nenechávejte děti nosit obuv zděděnou po starších sourozencích. Nekvalitní materiály či sešlapaná obuv dítěti rozhodně neprospějí.
    • Pravidelně kontrolujte opotřebovanost obuvi, která často naznačí i případné počátky deformity.
    • Nepodceňujte přezouvání. Vhodné jsou sandály s tvarovanou stélkou, ve kterých se noha dítěte nepotí a nenamáhá se klenba nohy.
    • Důležitá je pravidelná hygiena a nošení bavlněných ponožek či punčocháčů.
    • Obuv není jen módním doplňkem, ale slouží především jako podpůrný a stabilizující element zdravého vývoje dětských nohou.

    Využito materiálů České obuvnické a kožedělné asociace a RNDr. Pavly Šťastné,Ph.D.

    ★★★★★
    ★★★★★
    ★★★★★
    ★★★★★
    ★★★★★
    ★★★★★
    ★★★★★
    ★★★★★