Výsledek hledání pro výraz
E-mail obchod@coolboty.cz  Telefon +420 734 754 120
Vyberte si kategorii
  Menu Zavřít
  Zpátky na všechny

  Běžecká obuv a její formy

  01 X 2019

  Běžecké boty se mohou velmi výrazně lišit svými vlastnostmi a vždy je důležité před jejich pořízením promyslet, na jaké povrchy budou určeny, či pro jaký sport budou ideální. Povězme si trochu více o tom, na jaké základní typy se takové sportovní obutí rozděluje.

  Minimalistické sportovní boty

  Minimalistická sportovní obuv není určena do příliš náročného terénu, což je dáno už tím, že podrážka tlumí jen minimálně. Velmi dobře se hodí například na travnaté či písečné povrchy, které samy o sobě zajišťují určitý stupeň tlumení nárazů. Pokud si takové boty obujete a vyrazíte běhat, záhy zjistíte, že máte pocit, jako byste běhali na boso.

  Silniční běžecká obuv

  Silniční boty jsou již určeny pro náročnější běh, a to na pevných až hodně tvrdých površích. Proto musí disponovat velmi kvalitní odpruženou podrážkou, která dokáže tlumit i velice intenzivní nárazy. Velkým plusem silniční běžecké obuvi je její dlouhá výdrž, používají ji především městští běžci a lidé, kteří se vydávají na delší runy.

  Silniční běžecké boty se pak dále rozdělují na objemové a tempové, kdy tempové obutí již může být využíváno také při závodech. Platí pro něj, že by mělo být lehčí a celkově by mělo umožňovat více dynamiky při výkonu.

  Závodní boty

  Závodní běžecké boty jsou jednoznačně nejlehčí a nejprodyšnější, nicméně jejich určení je spíše jednorázové, tedy skutečně pouze na závody. S tímto typem sportovní obuvi již běhají profesionálové, kteří moc dobře vědí, že tato forma je celkově nejrychlejší a umožňuje ty nejlepší výkony.

  Krosová obuv

  Na závěr si zmíníme krosovou obuv, tedy obuv určenou do náročnějšího terénu a do přírody. Nemusí být snadné sehnat ideální provedení krosových bot, aby se skvěle hodily do daného terénu, některé budou totiž nejlepší na bahnité povrchy, jiné zase vyniknou na ostrých hranách a v kamenitém prostředí.